Často kladené dotazy (FAQ)

Otázka: Proč je potřeba po instalaci provést restartování počítače?

Odpověď: Pro to, aby antivirus ochránil Váš počítač, je bezpečnější, když se počítač restartuje a zavede se rezidentní ochrana rovnou při startu do paměti.


Otázka: Po startu se mi nespustí rezidentní ochrana. Co mám dělat?

Odpověď: Spusťtě Nastavení Antiviru a podívejte se, jestli je rezidentní ochrana aktivní. Pokud není, zaškrtněte ji. Další možností je, že Vám vypršela licence k tomuto produktu. V tom případě kontaktujte technickou podporu.


Otázka: Při spuštění Kontroly na vyžádání se mně objevuje okno informující o tom, že se jedná o zkušební licenci. Můžu jej nějak vypnout?

Odpověď: Ne, toto okno není možné vypnout, ale pokud si zakoupíte plnou verzi produktu Trustport Antivirus, již se Vám toto okno zobrazovat nebude.


Otázka: Jak často je potřeba provádět aktualizaci?

Odpověď: Ideální je provádět aktualizaci každý den pomocí plánovače. Aktualizace se tak bude provádět zcela automaticky.


Otázka: Když spustím aktualizaci, tak mi to ohlásí, že se nepodařilo připojit k serveru. Co mám dělat?

Odpověď: Zkontrolujte, jestli funguje Vaše připojení k internetu (například, že se Vám načte stránka www.trustport.com). Pokud nefunguje, kontaktujte Vašeho poskytovatele internetu. Pokud vše funguje tak, jak má, možná používáte ve vaší síti proxy server a nemáte to správně nastavené v konfiguraci antiviru. Zeptejte se správce Vaší sítě, jak má být nastavený proxy server a tyto údaje pak vepište do nastavení proxy serveru .


Otázka: Po instalaci TrustPort Antiviru mi při běžné práci různé programy neustále zamrzávají. Čím to je?

Odpověď: Vypadá to, že jste přehlédl(a) instrukce při instalaci a máte spolu s TrustPort Antivirem nainstalovaný i jiný antivirový produkt. Když tento další program odinstalujete, mělo by vše v pořádku fungovat.


Otázka: Proč nelze provozovat TrustPort Antivirus současně s jiným antivirovým programem?

Odpověď: Toto není možné z principu technického řešení rezidentní antivirové ochrany. Žádné dva antivirové programy nelze provozovat současně, takže to není jenom nějaký speciální požadavek TrustPort Antiviru.


Otázka: Nainstaloval jsem si TrustPort Antivirus. Zdá se mi, že můj počítač teď funguje pomaleji. Jak je to možné?

Odpověď: Součástí antivirového řešení je také rezidentní ochrana. To znamená, že na pozadí běží program, který kontroluje na přítomnost virů všechna data, se kterými zrovna pracujete. A to pochopitelně běh počítače poněkud zpomalí. Pro co nejvyšší výkon počítače při rozumném stupni zabezpečení nastavte Rezidentní ochranu takto:

Na záložce Možnosti nastavte skenovat Vybrané soubory s následujícími příponami a vypněte Použití heuristických metod a Použití virtuálního počítače.


Otázka: K čemu je kontrola na vyžádání, když je počítač neustále hlídán rezidentní ochranou?

Odpověď: Při kontrole na vyžádání se využívají různé další sofistikované postupy k odhalení virů, které nejdou použít kvůli své časové náročnosti v rezidentní ochraně. Proto má kontrola na vyžádání vyšší účinnost. Doporučujeme ji používat například na kontrolu souborů, které stáhnete z internetu z nějakého nepříliš důvěryhodného zdroje.


Otázka: K čemu je logování?

Odpověď: Logy jsou záznamy o veškeré činnosti programu, pomocí nichž je možné zpětně zjistit různé informace. O logy se ovšem nemusíte nijak starat ani měnit jejich nastavení. Tuto funkci TrustPort Antiviru totiž spíše využijí pokročilí uživatelé, jako například správci sítě.


Otázka: Obdržel jsem licenční klíč k TrustPort Antiviru, co s ním mám dělat?

Odpověď: Klikněte pravým tlačítkem na ikonu rychlého spouštění v pravém dolním rohu obrazovky a v menu antiviru vyberte příkaz Konfigurovat. Otevře se okno, ve kterém vyberete ve stromové navigaci na levé straně Licenční klíče. Na stránce k licenčním klíčům zmáčknete tlačítko Registrovat a v dialogu najdete soubor s licenčním klíčem a zmáčknete Otevřít. V dalším dialogu se zobrazí informace o licenčním klíčí. Tlačítkem Importovat pak dokončíte registraci produktu. Změny se ovšem neprojeví dříve, než zavřete všechna otevřená okna TrustPort Antiviru!


Otázka: TrustPort Antivirus nalezl virus a umístil nakažený soubor do karantény, ale není zde vidět. Co s tím mám dělat?

Odpověď: Pravděpodobně jste měli v průběhu této operace otevřenou ovládací aplikaci. Poklepejte na tlačítko Načíst a obsah karantény je načten z disku. Obsah karantény není automaticky obnovován vzhledlem k situacím, kdy karanténa obsahuje hodně souborů.


Otázka: Nemohu zrušit označení motoru v seznamu skenovacích motorů, co s tím mám dělat?

Odpověď: Mohly nastat dvě situace. Zaprvé není možné odznačit poslední vybraný motor. V takovém případě by nebyl počítač chráněn tímto antivirovým programem. Pokud chcete vypnout rezidentní ochranu, potom to udělejte zde . Zadruhé není možné pracovat s motorem jehož licence vypršela. V takovém případě je celý záznam o motoru v seznamu motorů zakázán a je zašeděn - viz. zde .


Související odkazy

Hlavní stránka